Mis on petu e-kirjad ja kuidas neid vältida - koos näidetega

Petuskeeme, mida juhivad küberkurjategijad saates emaile, kus küsitakse raha (nt ettemakseid) või kontole ligipääsu paroole (nt, et esineda teie nime all) või muud olulist informatsiooni, nimetatakse kalastamiseks. Sellised petuskeemid muutuvad üha laialdasemaks ning neid teostatakse vägagi kvaliteetselt. Emailid võivad välja näha väga tõesed ja usaldusväärsed. Väga paljud suurfirmad saavad aeg-ajalt selliseid petuskeemide rünnakuid.

Mascus võitleb selliste petuskeemide vastu pidevalt. Uurime rünnakuid, hoiatame ja teavitame oma kasutajaid ning võtame kasutusele erinevaid turvameetmeid.

Kuidas vältida petu e-kirju?

Siin soovitame teile mõningaid juhiseid, et petuskeemide ohvriks mitte langeda.

On olnud juhtumid kus saadetud emails on kasutatud Mascuse logo ja värve ning soovitakse saada Mascuse kasutaja paroole. Seda tehakse eesmärgiga saada kätte teie isiklikke andmeid, krediitkaardi infot, teie sisestatud kuulutuste andmeid ja pilte. Neid andmeid kasutataks hiljem teie või teiste inimeste petmiseks.

Palun ärge kunagi logige sisse veebisaitidele, mis meenutavad Mascust. Mascus ei saada teile kunagi emaile paludes teil saata oma isiklikke andmeid, kasutajanime või parooli.

Kõige tüüpilisem petuskeemi email on selline, kus teil palutakse kinnitada oma Mascuse konto. Selline email saadetakse aadressilt, mis sarnaneb Mascuse meiliaadressidega. Ka emaili välimus meenutab Mascust ning palutakse vajutada lingil ja sisenenda oma Mascuse kontole. Näiteks, "teie konto on aegumas", "teile on saadetud pakkumine" jne.

Kui te siiski klikite nendel linkidel, siis kindlasti kontrollige URL-i veebibrauseris. Kui see ei alga https://www.mascus.com või teie kohaliku Mascuse kodulehega, siis palun kontakteeruge koheselt Mascusega.

Mascus kasutab HTTPS krüpteeritud ühendust (“S” HTTPS-s tähendab turvaline “Secure”) ja omab SSL sertifikaati (SSL tähendab Secure Socket Layer), mis tähendab, et teie veebibrauser kontrollib veebilehe sertifikaati ja kontrollib, et selle andis välja seaduslik sertifikaadiväljaandja. Õigel Mascuse lehel on alati URL-is "https".

Safety Tip: Checking that the site URL is a valid one
Nõuanne: Kontrolli, et veebilehe URL on kehtiv


Kui link teile saadetud meilis viib teid veebilehele, mis on Mascusega sarnane, aga URL algab HTTP (S-i ei ole lõpus), siis see tähendab, et see veebileht ei kuulu Mascusele. Ära kunagi usalda oma isklikke andmeid veebilehele, mille URL algab HTTP-ga (ilma S-ita lõpus).

Kui algab HTTPS-iga, aga veebibrauser märgib selle mitte turvaliseks (Not secure) , nagu alloleval pildil, siis see tähendab samuti, et veebileht ei kuulu Mascusele ning te ei peaks sinna minema.


Vale URL, mitte HTTPS krüptitud ja märgitud kui `Not secure`(ebaturvaline) interneti lehitseja (veebibrauseri) poolt


Hoiatus Google Chrome brauseri poolt, et olete sisenemas ebausaldusväärsele lehele

Palun arvestage, et petuskeemide tegijad võivad ka saada https sertifikaate oma petu-veebilehtedele, seega, https-algusega veebileht ei anna 100%-list tõestust, ettegemist on õige lehega. Olge alati tähelepanek.

Kindluse mõttes, saate kontrollida SSL sertifikaati klikkides Padlock ikoonile veebiaadressi ees veebibrauseris ning kontroolige, kas sertifikaat väljastati Masacus.com-ile.


Vaata Mascuse sertifikaadi detaile brauseris (Chrome ja Firefox brauserite näited)


Mascuse SSL sertifikaadi detailid (Chrome ja Firefox brauserite näited)

Petu e-kirjade näited - kontaktisoovi e-kirjad, mis suunavad teid võltsitud Mascuse lehele:

Examples of fraudulent emails containing hidden links to a fake Mascus site
Petu e-kirjade näited - e-kirjad, mis sisaldavad varjatud linke võtsitud Mascuse lehele.

Petu e-kirjade näited - Mascuse konto kinnitamise e-kirjad, mis suunavad teid võltsitud Mascuse lehele:

Example of fraudulent email requesting login into a fake Mascus site
Petu e-kirjade näited - e-kirjad, mis paluvad teil sisse logida oma Mascuse kontole, aga suunavad teid võltsitud Mascuse lehele

"Ühenda email Mascuse kontoga" ("connect email to Mascus account") meetod:

Petuskeem võib toimuda ka nii, et kui olete ühenduses võimaliku ostjaga (emaili teel) ning mingil hetkel vestluse käigus saate emaili, milles peate pakkumise kinnitama. Sellisel juhul viivad lingid "pakkumise emailis" valele Mascuse lehele, kus varastatakse teie Mascuse konto andmed ja võibolla ka teie isikliku emaili konto andmed.

Peamine oht seisneb selles, et pettur pääseb ligi teie emailidele ja võtab üle olemasolevad vestlused pettes nii teid kui ostjat. T

Mascus ei saada kunagi selliseid "pakkumine läbi Mascuse" (offer through Mascus) emaile, ega palu teil ühendada oma emaili Mascuse kontoga.

Palun ärge sisestage isiklikku informatsiooni, kasutajanime või parooli emaildega saadud vormidele.


Näidis libapakkumisest. Mascus ei saada kunagi selliseid emaile.Näide liba-veebilehest, mis meenutab Mascuse välimust ja palub teil ühendada oma email oma Mascuse kontoga. Mascus ei küsi teilt kunagi midagi sellist.


Mascus ei saada kunagi aeguva konto teavitamise või konto uuesti aktiveerimise emaile.

Palun pidage silmas järgmisi soovitusi vältimaks sattumist petuskeemi ohvriks:

  • Palun kontrollige URL-i veebibrauseri aadressi real ja veenduge, et tegemist on õige Mascuse veebilehega enne kui andmeid sisestate.
  • Mitte kunagi ära saada emailiga oma isiklikku infot ega krediitkaardi andmeid

Kui te olete juba vastanud petuskeemi emailile ning sisestanud oma andmeid ja või Mascuse konto parooli/ kasutajanime või teil on kahtlusi mõne emaili kohta, siis palun võtke ühendust oma kohaliku Mascuse esindajaga. Oleme selleks, et teid aidata.

Rohkem infot petuskeemide kohta leiate siit - Mascuse turvalisuse nõuanded.

Turvalist e-elu!
Teie Mascuse meeskond